Genel Konular

Devlet Hangi Durumlarda Bankadaki Paraya El Koyar?

Devlet Hangi Durumlarda Bankadaki Paraya El Koyar?

Devlet Hangi Durumlarda Bankadaki Paraya El Koyar?

Merhaba konu para olunca, bildiğim tüm herşeyi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum bugün devlet hangi durumlarda bankadaki paraya el koyar anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız konumuza giriş yapalım.

Kısa bir hatırlatma, daha önce yazdığım Bireysel Emeklilik Paramı Çekmek İstiyorum yazımı incelemek isterseniz buraya tıklayın.

Paramızı bankada saklamanın en güvenli yol olduğunu düşünürüz. Parayı evde saklamak bize tedirginlik verir ve heran çalıncağı korkusuyla endişeye düşeriz. Peki düşündüğümüz gibi parayı bankada saklamak güvenli midir? Hangi durumlarda devlet paramıza el koyabilir?

Bazı ülkelerde; darbe, ekonomik kriz gibi durumlarda devlet halkın parasına el koymuş ya da bankadan para çekme kısıtlaması getirmiştir. Fakat bizim ülkemizde böyle bir durumla karşılaşılmamıştır.

Bankaların, yasal bir talep olmadığı ve güvenlik sorunu ortaya çıkmadığı sürece paraya el koyma yetkisi yoktur. Bankalar bunu sözleşmelerinde açık bir şekilde ifade ediyorlar.

Devlet banka hesaplarına el koyamaz fakat ekonomik kriz gibi sebeplerden dolayı kısıtlama getirmesi mümkün. Örneğin yakım zamanda Yunanistan’da meydana gelen ekonomik kriz sonucu banka hesaplarından para çekme limiti günlük 50 euro idi. Yani 50 euro nun üzerinde para çekme yasaklanmıştı. Bunun sebebi halkı kısıtlamak değil, varsa yapılan yolsuzlukları ortaya çıkarmak ve yüklü çekilen paraların kaçırılmasını engellemektir.

Devlet banka hesaplarına el koyamaz. Banka batsa dahi devlet banka da bulunan paranın 100.000 TL ye kadar oranını verme garantisi sunuyor.

Peki neden devlet bakadaki paramıza el koyamaz? Çünkü ülkemiz liberal ekonomi modelini uygulamaktadır. Bu modelde bankalar büyük öneme sahiptir. Eğer bankada para güvence altında olmazsa ve bankanın işleyişi bozulursa ekonomi batar. Para akışı bozulur. Bu durumda ülkede ekonomik kriz yaşanır. Bankada para alışverişi olmaz bankalar kredi veremez. Böyle bir olayla hiç bir ülke karşılaşmak istmez.

1982 Anayasasının 35. maddesine göre; Herke mülkiyet hakkına sahiptir. Bu hak ancak kamu yararı amacıyla kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlandırma da 1982 anayasının 13. maddesinde nasıl olması gerektiği belirtilmiştir. O da şu şekildedir: 13. maddeye göre devlet, mülkiyet hakkını sınırlarken hakkın özüne dokunamaz, sınırlamayı kanunla yapabilir, ölçülü olmak zorundadır, demokratik toplum düzeni ve laik Cumhuriyet’in gereklerine uygun hareket etmelidir. Bankadaki paraya el konulması halinde hakkın özüne dokunulduğu ortadadır.

1982 Anayasasının 15. maddesine göre ise sıkıyönetim, savaş, seferberlik ve ya olağanüstü hallerde temel hak ve hürriyetlerin kısıtlandırılması ve ya durdurulması söz konusudur. Bu gibi durumlarda mülkiyet hakkıda kısıtlanmış ya da durdurulmuş olur. Fakat bankadaki paraya el koyma mevzusu mülkiyet hakkının kısıtlanmasını değil mükliyet hakkının ortadan kaldırılmasını örnekler. Bu durumda banka paraya el koyamaz. Devletin bankadaki paraya el koyması mülkiyet hakkını ihlal etmesi anlamına gelir. Bu durum anayasamıza aykırı olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de aykırıdır.

Devlet Hangi Durumlarda Bankadaki Paraya El Koyar yazımın sonuna geldim umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu