Finans

Borsada YTD Ne Demek?

Borsada YTD Nedir?

Borsada YTD Ne Demek?

Merhaba, borsa okulumuzda bildiklerimi paylaşmaya devam ediyorum. Bugün ki konumuz Borsada YTD ne demek? Olacak. Ytd nedir? Neden kullanılır hep beraber inceleyelim.

Borsada yatırım yapan yatırımcıların, merak ettiği konulardan biri de YTD kısaltmasıdır. YTD’nin açılımı Yatırım Tavsiye Değil’dir. Yatırım Tavsiyesi Değil Kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır.

Genellikle borsa yorumcuları tarafından kullanılır. Borsada bir hisse senedinin analizini yapan, yada görüş bildiren yatırımcılar genellikle cümlenin sonuna YTD ekini eklerler. Bu ek ile diğer yatırımcıların kendi yatırım kararlarının kendilerini bağladığı anlatılmaya çalışılır.

Borsada YTD kısaltmasının hukuksal olarak bağlayıcılığı yoktur yani yetki belgesi olmayan bir yatırımcı, bir hisse senedi hakkında görüş bildirdiğinde sonuna YTD yazsa da sorumluluktan kurtulamaz. Yatırımcıları yönlendiren, yada zarar etmelerini sağlayan yazılar Yatırım tavsiyesi değildir ibaresi kullanılsa bile hukuka karşı sorumludur.

Borsada yaşanan spekülasyonların önüne geçmeye çalışan yetkili kuruluşlar, lisansı olmadan yatırımcıları yönlendiren kişilerin suç işlediğini daha önce defalarca bildirmiştir. Yani bir görüşün sonuna YTD yazmak sizi sorumluluktan kurtarmaz.

Aracı kurumlar ve yetkisi bulunan kişiler analizlerini paylaştığında SPK tarafından paylaşılması zorunlu olan uyarı metnini yayınlarlar. Bu uyarı metni şu şekildedir.

SPK YTD uyarı Mesajı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Spk tarafından yayınlanan Bu uyarı metnini aracı kurumlar ve finans siteleri çok sık kullanırlar. Yukarıda da dediğim gibi yatırımcıları yönlendirmek suçtur. Bir görüşün altına YTD yazmak sizi o yazıdan sorumlu tutar.

Borsada YTD eki ekleyerek sosyal medyada ve forum sitelerinde paylaşım yapan birçok kişi vardır. Bu kişiler YTD yazdığında sorumluluktan kurtulduklarını sanırlar fakat öyle değildir. Yatırımcıyı yönlendirmeye çalışan her yazı SPK tarafından takibe alınır ve cezalandırılır.

Daha öncr yazdığım Borsada AKD ne demek? Yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada YTD ne demek, YTD ne anlama gelir anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu