Finans

Temettüden Sonra Hisse Düşer mi?

Temettüden Sonra Hisse Düşer mi?

Temettüden Sonra Hisse Düşer mi?

Merhaba, yatırımcıların en fazla sorduğu sorulara cevap vermek ve istediğim her konuda yazı yazmak için kurduğum siteme hoş geldiniz. Yatırımcılat tarafından merak edilen temettüden sonra hisse düşer mi sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle daha önce yazdığım temettü emekliliği örnekleri yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Lafı fazla uzatmadan temettüden sonra hisse fiyatı düşer mi anlatmaya çalışayım. Aslında bu konu ile temettü sonrası hisse fiyatı nasıl olur, temettü hisseyi nasıl etkiler sorusuna cevap vereceğim. Konuyu iki başlıkta incrleyelim.

Temettü Sonrası Hisse Düşer mi?

Temettü dağıtımı sonrası hisse fiyatları alış ve satışa göre belirlenir. Genel anlamda hisse fiyatı brüt temettü dağıtım miktarı kadar düşer. Yani ABC hissesinin fiyatının 10 TL olduğu düşünülürse, hisse başı brüt 1.00 TL temettü dağıtımı da yapacaksa, hisse fiyatı ertesi işlem gününe 9.00 Lira’dan başlar.

Bu fiyat seans açılışında alıcı ve satıcı durumuna göre değişir. Şimdi hisse neden düşük açılıyor diye soracaksınız hemen onu da anlatayım. Şirketlerin değerlenmeleri, yani piyasa değerleri, varlıklara göre belirlenir, yaptığı kara göre belirlenir.

Bir şirketin elinde olan veya olmayan varlıkları o şirketin piyasa değerini ortaya çıkarır. Şirketin kasasında duran para da bu değerlenmeye dahildir. Şirket yaptığı karı dağıtarak yani kasasında bulunan karı dağıtarak, kasasından para çıkışına sebep olur. Böylelikle şirketin piyasa değeri dağıtılan temettü miktarı kadar düşer.

Temettü sonrası hisse fiyatı neden düşer yada düşük açılış yapar sorusuna cevap vermiş olduk. Şimdi sıra temettü sonrası hisse fiyatı düşer mi sorusunu yanıtlamaya geldi. Temettü dağıtımı sonrası hisse fiyatlanması hakkında kimse net birşey söyleyemez. Hisse düşer yada yükselir demek çok yanlış olur. Çünkü hisse fiyatını etkileyen faktör alanlar ve satanlardır. Temettü sonrası hisseyi satan çok olursa düşer, alan çok olursa yükselir.

Temettüden Sonra Hisse Yükselir mi?

Temettüden sonra hisse düşer mi sorusunun karşılığını verdik, şimdi de temettüden sonra hisse yükselir mi sorusuna yanıt verelim. Aslında yanıtım yine değişmeyecek, temettü dağıtımı sonrası hisse fiyatını belirleyen unsur alıcı ve satıcıdır.

Hisse fiyatının ne olacağı konusunda kesin birşey söylenemez, %10 temettü dağıtımı sonrası ilk işlem gününde %10 yükselen hisseler gördüm. Aynı zamanda dağıttığı oranda düşen hisseler de gördüm. Yani hisse fiyatı ne olur kimse bilemez.

Temettüden sonra hisse düşer mi yükselir mi konusunun sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu