Finans

Temettü Almak İçin Ne Zaman Hisse Almalı

Temettü Almak İçin Ne Zaman Hisse Alınır?

Temettü Almak İçin Ne Zaman Hisse Almalı?

Merhaba, temettü ile ilgili soru cevap yolculuğumuza devam ediyoruz. Bugün temettü almak için ne zaman hisse almalı sorusunun cevabını net bir şekilde vermeye çalışağım. Dilerseniz daha önce yazdığım Temettü geliri nedir? Yazımı buraya tıklayarak okuyabilir ve temettü geliri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konumuzu fazla dağıtmadan kısa bir cevap ile sorunun cevabını vermek istiyorum. Şirketlerin kar payından yani temettü ödemesinden faydalanmak isteyen bir yatırımcı şirketin temettü ödeme tarihinden önce hisseleri satın almalıdır.

Temettüden faydalanmak için alınacak hisselerin zamanlaması temettü tarihinden önce olmalıdır. Yani temettü tarihinden önce alın da ne zaman alırsanız alın. Bir örnek ile konuyu daha açık hale getireyim.

Örneğin ABC şirketi 10.10.2010 salı günü temettü dağıtımı yapacağını açıkladı. Sizde bu şirketin temettü dağıtımından faydalanmak istiyorsunuz. Temettü almak için hisseyi alacağınız son tarih 09.10.2010 dur. Eğer resmi tatil değilse yani borsa açıksa.

Borsanın o gün açık olduğunu düşünürsek 09.10.2010 tarihinde istediğiniz saatte hisseleri alabilirsiniz. Yani hisse elinizde temettü tarihinden önce olmalıdır. Temettü günü hisseyi alırsanız temettüden faydalanamazsınız. Temettü dağıtımı yapılmadan 1 gün önce borsanın kapanışına 1 dakika kala bile olsa, hisseleri almışsanız temettü dağıtımından faydalanabilirsiniz.

Temettü Almak İçin Ne Zaman Hisse Almalı Konusunun sonuna geldim. Üzerinden tekrar geçmem gerekirse temettü dağıtım tarihinden önce hisseleri mutlaka almanız gerekir. Saatin yada günün bir önemi yoktur. Dağıtmadan önce hisseyi alın da nasıl alırsanız alın farketmez, portföyünüzde hisse görünsün yeterli, temettü dağıtımından sonra isterseniz hisseleri satabilirsiniz. Temettü hesabınıza geçecektir.

Temettü hakkında birçok soru soruluyor. Elimden geldiği kadar hepsine ayrı ayrı cevap vereceğim. Sitemi ara ara ziyaret edip yeni ve güncel bilgilerden faydalanabilirsiniz. Beni ve sitemi desteklediğiniz için çok teşekkür ederim.

Umarım temettü alma konusınu açıklayabilmişimdir. Aklınıza takılan bir soru olursa her türlü görüş ve öneriler için de yorum bölümünü kullanarak bana ulaşabilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. KİBRİT BEY:) ÖNCELİKLE SAMİMİYETLE YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER… bey çok soruldu ama bilmeyene izah etmek faydalı olmak iyi insan olma göstergesidir. Bişey merak ediyorum. ÖRNEĞİN 24 MART FROTO Gün başlangıcı verdİkleri temettü kadar hisse fiyatı aşağıdan başladı ya onu biliyoruz. Ama bizim maliyet de aşağı çekiliyor mu? Kimi arkadaşlar öyle diyor. Ama benim hesabımda maliyete baktığımda öyle bir durum olmadı. Tam durum nedir bilginiz var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu