Finans

Borsada KY Ne Demek?

Borsada Ky Nedir?

Borsada Ky Ne Demek?

Merhaba, borsanın terimlerini anlatmaya devam ediyorum. Öncelikle bana ve siteme vermiş olduğunuz destekten dolayı çok teşekkür ederim. Lafı fazla uzatmadan borsada ky ne demek, ky nedir? Anlatmaya çalışacağım.

Bordada ky Küçük Yatırımcı demektir. Küçük ve Yatırımcı kelimlerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır. Küçük yatırımcı diye tabir edilen kesim, sizin benim gibi borsadan az hisse alan kişilerdir.

Milyarlarca Lira işlem hacmine sahip olan borsamızın, Milyarların yanında çok küçük olan 1 TL veya 1 Milyon TL gibi yatırım yapan yatırımcılar küçük yatırımcıdır. 1 Milyon küçük mü demeyin, gerçekten bordada küçük bir rakamdır. Milyonlarca, Milyarlarca piyasa değerine sahip şirketler için 1 Milyon az bir rakamdır.

Yazdığım rakamlar temsilidir. Alt yada üst sınır olarak kullanılmamalıdır. Borsada küçük yatırımcı bu şekildedir. Form sitelerinde veya sosyal medyafa ky olarak gördüğünüz kısaltma küçük yatırımcı anlamında kullanılır. Tabiki borsa ile ilgili bir konu ise.

Borsada büyük yatırımcı da By diye tabir edilir. Bu yatırımcılar da, tahtaları hareket ettiren, hisse fiyatını belirleyen yada hareket ettirecek kadar büyük paralarla işlem yapan yatırımcılardır. Bu sözüm de yanlış anlaşılmasın, yüksek hacme sahip şirket hisselerini oynatabilen, yüklü alım yada satım yapabilen yatırımcı, büyük yatırımcıdır.

Borsada by ne demek sorusunun cevabını da vermiş oldum. Bundan sonra kendinize borsada by nedir diye sormanıza gerek kalmadı 🙂 şaka bir yana, borsa ile ilgili olarak daha önce yazdığım borsada ana pazar nedir yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada ky ne demek? Borsada ky nedir? Konusunun sonuna geldim. Umarım faydalanacağınız bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili yada konu dışında sormak istediğiniz herşeyi, yorum bölümünden bana iletebilirsiniz. Bol kazaçlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu