Finans

Borsada Satılan Hissenin Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsadan Paramı Çekemiyorum

Borsada Satılan Hissenin Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Merhaba, borsa ile ilgili olarak bildiklerimi paylaştığım sayfama Hoşgeldiniz. Bu günkü konumuz borsada satılan hissenin parası ne zaman hesaba geçer olacak. Hazırsanız konumuza giriş yapalım.

Borsada hisse satışı sonrası paranızın hesaba geçmemesinin sebebi yada daha doğrusu yatırım işlemleri haricinde kullanılamamasının sebebi borsa kurallarıdır. Borsa kuralları gereği satılan hissenin parası en erken 2 iş günü içerisinde kullanılabilir yani çekilebilir olur.

İçeride bulunan paranız ile hisse senedi alış satış işlemlerine devam edebilirsiniz fakat nakit olarak kullanamazsınız. Daha önce anlattığım borsada t konusu tam olarak bu durumu ifade eder. T zaman konusunu okumak için buraya tıklayın.

Hisse sattım parayı çekemiyorum diyorsanız borsanın kurallarından dolayı beklemeniz gerektiğindendir. Endişe etmenize gerek yok çünkü paranız 2 iş günü sonunda nakit kullanıma açılacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken 2 konu var. Bunlardan birisi paranızın çekilebilir olması için akan zaman sadece iş günlerinde ilerlemeye devam eder. Yani cuma günü yapılan hisse satışının parası Salı günü çekilebilir olur. Hafta sonu iş gününden sayılmadığı için T bakiyeniz ileri doğru sarmaz. Sadece iş günlerinde T bakiye işler.

Dikkat etmeniz gereken ikinci konu ise brüt takas ile işlem gören hisse senedi satışı sonrası bakiyenizde bulunan para ile hisse senedi de alamazsınız, yani hiçbir şekilde kullanamazsınız. 1 işlem günü sonrası paranız hisse işlemlerine açılır 2 işlem günü sonrası paranız nakit işlemlerine açılır.

Hisse satışı ne zaman yapılmalı?

Borsa bildiğiniz gibi sabah saat 10:00’da açılmaktadır. Saat 10:00’dan 18:05’e kadar yapacağınız tüm satışlar 1 işlem günü sayılır. Yani pazartesi günü herhangi bir saatte yaptığınız satış işlemi sonrası Pazartesi 1. Gün Salı 2. Gün olmak üzere paranız Çarşamba günü kullanıma açılır.

Bayram tatilleri uzun olduğu için, nakit ihtiyacı bulunan yatırımcılar bu durumu gözetmelidir. Çünkü bayram tatilleri resmi tatil olduğu için ve borsanın kapalı olmasından dolayı T bakiyeniz ileri doğru atmayacaktır. Bayram tatilinden 1 gün önce yapılan hisse satışında, yatırımcı tatil boyunca parasını kullanamayabilir.

İstisna bir durum olan bazı aracı kurumların bekleme süresini kaldırması haricinde borsada paranın hesaba geçmesi bu şekilde olmaktadır. Bazı aracı kurumlar belli bir ücret karşılığında paranızı hemen kullanılabilir hale getirir. Benim aracı kurumumda bu hizmet yok, araştırma yaparak, T zaman beklemenize gerek olmayan aracı kurumlar ile çalışabilirsiniz.

Borsada satılan hissenin parası ne zaman hesaba geçer konumun sonuna geldim. Borsadan Paramı çekemiyorum diyorsanız, bu duruma dikkat etmenizde fayda var. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar, hoşçakalın

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu