Finans

Borsada İşlem Yasağı Nedir?

Borsada İşlem Yasağı Nedir?

Borsada İşlem Yasağı Nedir?

Merhaba, borsanın en iyi şekilde kavranması için elimden geldiği kadar bilgilendirme yazıları yazıyorum. Bu günkü konumuz borsada işlem yasağı nedir olacak. Öncelikle daha önce yazdığım Borsada fiili dolaşım oranı en az olan hisseler yazısını okuma isterseniz buraya tıklayın.

Konumuzu fazla dağıtmadan borsa değişik yasak türleri vardır. Bu yasak türleri 2’ye ayrılır. Yasaklardan bazıları hisse senetlerine uygulanır, Bazıları ise yatırımcılara.  Hisse senetleri üzerinde uygulanan tedbirler yada yasaklar nelerdir bir bakalım.

Hisse Senedi Tedbirleri

  • Brüt Takas Tedbiri
  • Açığa Satış Ve Kredi İşlemler Yasağı
  • Tek Fiyattan Emir Toplama Tedbiri

Yukarıda saydığım tedbirler ve yasaklar yatırımcıları zarara uğramaktan kurtarmak için Borsa İstanbul tarafından  alınan tedbirlerdir. Birde yatırımcıya verilen cezalar vardır.

Borsada Yatırımcı Cezaları

Borsada işlem yapan yatırımcılar, için yayınlanan Borsa İstanbul ve SPK Duyuruları vardır. Yatırımcıların hisse senedi alış ve satış işlemlerinde uyması gereken kurallar bu duyurularda yazar. Bu kurallara uymayan yatırımcılar ise cezalandırılır. Borsada yatırımcı bazında uygulanan cezalar;

  • Para Cezası
  • Borsada İşlem Yasağı Cezası

Bu iki ceza türü kötü niyetli olan, kurallara aykırı hareket eden, Küçük yatırımcıyı zarara uğratan, Hisse senedi tavsiyesi verirken kendisi o tavsiyeye uymayan, yani aldım deyip başkalarına hisse aldırıp elinde olanlar başkalarına satamaya çalışan, açıkçası küçük yatırımcının emeklerine göz diken kişilere verilen cezalardır.

Borsada işlem yasağı nedir? Borsada işlem yasağı kimlere uygulanır konusunun sonuna geldim. Borsada İşlem yasağı olanlarıda yazman isterdim fakat güncel olarak liste değiştiği için yazmak istemiyorum. Eğer o konuya girersem sürekli bu yazıyı güncellemek zorunda kalırım. Lütfen kusura bakmayın.

Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu