Finans

Borsada Serbest Fiyat Ne Demek?

Borsada Serbes Fiyat Emir Nedir?

Borsada Serbest Fiyat Ne Demek?

Borsayı daha iyi anlamak ve öğrenmek içib bildiğim konuları yatırımcılarımız ile paylaşmaya çalışıyorum. Bugün ki konumuz borsada serbest fiyat nedir olacak. Borsada serbest fiyat bir emir türüdür. Detaylı bir şekilde anlatmam gerekirse

Serbest fiyat emir girişi yapan bir yatırımcı, alış yada satış emrinde her fiyattan almak yada satmak istiyorum demektedir. Örnek vererek açıklayayım.

Örneğin XYZ hisselerini almak isteyen bir yatırımcı serbest fiyat emir girişi yaptığında hissenin her seviyesinden alım yapmak istemektedir. Fiyatı 5 Lira olan bir hisse senedinin tavan ve tabanı +-%10 olur yani hissenin tavanı 5.50 Lira tabanı 4.50 Lira olur.

Serbest fiyat emir girişi yapıldığında emir alış yönünde ise mevcut fiyattan tavan fiyatına kadar alış emri, satış yönünde ise mevcut fiyattan taban fiyatına kadar satış emri girmiş olur. Normal emirde belirlenen fiyattan emir gerçekleşmesini isteyen yatırımcı serbest fiyat ile herhangi bir seviyeden alış yada satış yapmak istemektedir.

Bu emir girişi yapıldığında sistem otomatik olarak yatırımcının en karlı olacağı şekilde işlemi gerçekleştirir. Örneğin serbest fiyat alış emri girildiğinde en altta bulunan satıcının hisseleri alınır. Yeterli gelmemesi durumunda bir üst seviyedeki satıcının hisseleri alınır. Yani maliyet sistem tarafından en düşük seviyede tutulur.

Satış durumda ise sistem tam ters şekilde işler. Satış yapan yatırımcının en az zarar göreceği en iyi fiyattan satış gerçekleşir.

Borsada serbest fiyat emri nedir elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz boş kazançlar hoşçakalın.

sucte

Merhaba Sayın Takipçim. Uzun zamandır borsa ve finans konularına merak salıp araştıran, ve bunları sizinle paylaşan, sizin gibi yiyip, içen, eğlenen bir insanım. Bu blogumda bildiklerimi sizlere aktarmak için yazıyorum. Umarım siz de eğlenir ve beni takipte kalırsınız :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu